Archiwum kategorii: Afryka

Kawowe wędrówki

Dzieje napoju kryją w sobie historię wojen, podróży, obyczajów, sztuki, uczuć, a także eksperymentów medycznych o zaskakujących rezultatach.

Etiopia

Etikawaopska prowincja Kaffa jest ojczyzną krzewu kawowego. Dawny zwyczaj nakazywał podejmować gościa kawą bardzo uroczyście. Taka ceremonia mogła trwać nawet kilka godzin. Gospodyni posypywała miejsce wokół paleniska czystym piaskiem lub świeżo zebraną trawą. Następnie prażyła kawowe ziarna na blasze lub w ceramicznym piecyku. Pokruszone wsypywała do dzbanka, zalewała wrzątkiem i stawiała na palenisku. Po chwili rozlewała napar do ceramicznych lub rogowych kubków. Czytaj dalej Kawowe wędrówki

Namibia, Botswana, Zimbabwe – idealne miejsce na safari

Bardzo atrakcyjne rejony południowej Afryki, gwarantujące kontakt z dziką naturą to gwarancja niezapomnianych wrażeń.

zimbabweNa terenie Namibii, Botswany i Zimbabwe znajdują się bogate w różnorodną florę i faunę parki narodowe oraz rezerwaty przyrody. Przykładem może być „park słoni „- Chobe, na którego obszarze żyje liczna populacja tych dzikich i niezwykłych zwierząt. Pustynia Namibi to kolejny znany na całym świecie punkt, którego nie może zabraknąć podczas wycieczki do Namibii. To właśnie na jej bezkresie znajdują się najwyższe na całym świecie wydmy. Czytaj dalej Namibia, Botswana, Zimbabwe – idealne miejsce na safari

Egipt – zwyczaje i tradycje

RamadanPodczas pierwszej wizyty w Egipcie przeskok kulturowy i obyczajowy dla Europejczyka może być szokujący. Lecz nie dla takiego, który że chce coś więcej wiedzieć, o kraju do którego się wybiera.
Większość tradycji w Egipcie ma korzenie muzułmańskie, lub koptyjskie. Jedną z ważniejszych tradycji jest gościnność.

Święta

W Egipcie obchodzi się 9 świąt państwowych, a są to: Czytaj dalej Egipt – zwyczaje i tradycje

Podróże Kapuścińskiego

hebanNie poczytamy już nic nowego. Nasza kochana Pani polonistka wysłała nas kiedyś z taczką książek. Zaraz za Spodek do skupu makulatury. Pewne książki się w IV LO po prostu nie czytały. Był na stosie „Busz po polsku” i „wojna futbolowa”. Później Kapuściński po społy z Kochanowskim gwarantowali mi szóstki na wypracowaniach. Tak łatwo było połączyć tradycje z nowoczesnością, a ich utwory pasowały na każdy maturalny temat. Dorzuciło się Mickiewicza i już było cool. Szóstki bo Kapuściński był przecież „ponad program”.

„Heban” jeszcze bardziej rozpalił moja chęć jechania do Afryki, choć tez wtedy zrozumiałem, ze Kapuściński to naprawdę literat. Że takiej Afryki jak on opisuje nie ma. I nigdy nie było. Albo może trzeba mieć taka wyobraźnię żeby łowić z afrykańskiego krajobrazu jakieś szczegóły, które zdarzają się raz na sto lat. Zrozumiałem, że reportaż to jest też sztuka pisania proza. Ze trzeba ubarwić kolory nieba, pakunki madame z Senegalu czy dzwony i muezinów z Asmary. Anyway, jak jedziecie do Afryki i rozmawiacie z białasami, Kapuściński jest klasykiem! Czytaj dalej Podróże Kapuścińskiego

Zabytki południowego Egiptu

Świątynia Hatszepsut

hatshepsutŚwiątynia Hatszepsut zwana ” Świątynią Milionów Lat” jest położona na zachodnim brzegu Nilu, w Deir el- Bahari, na wprost świątyni Amona w Karnaku.

Gigantyczny kompleks został wzniesiony przez królową Hatszepsut. Była ona jedyną córką z prawego łoża króla Totmesa I. Jednak w Egipcie kobiety nie mogły dziedziczyć władzy, więc po śmierci ojca następcą tronu został Totmes II (syn Totmesa I z pomniejszą żoną Mutnofret). Po koronacji następca tronu poślubił swą przyrodnią siostrę – Hatszepsut. Totmes II zmarł po zaledwie dwóch latach rządzenia, a spadkobiercą tronu został wówczas jego dwu letni syn z nieprawego łoża – Totmes III.
W chwili śmierci męża królowa miała zaledwie 15 lat, ale była najstarszą przedstawicielką rodu. Zgodzono się aby do czasu osiągnięcia dojrzałości przez Totmesa III rządziła Hatszepsut. W siódmym roku panowania Hatszepsut koronowała się na faraona. Od tego czasu o królowej pisało się jak o mężczyźnie, a na rzeźbach przedstawiana była jako król (z brodą i w koronie). Czytaj dalej Zabytki południowego Egiptu

Egipskie zwyczaje

Egipt – zwyczaje

egiptEgipcjanie są pogodnymi i uczynnymi ludźmi przyjaźnie nastawionymi do turystów, jednakże za wszelkie wyświadczone przez nich przysługi można usłyszeć słowo „bakszysz”. Bakszysz jest rodzajem napiwku, a obyczaj jego dawania jest związany z religią islamu, nakazującą dzielenie się majątkiem z biednymi.
Wraz z rozwojem turystyki zwyczaj ten został jednak tak rozpowszechniony, że dla niektórych jest on jedynym źródłem utrzymania. Większość Egipcjan to muzułmanie. Muzułmanie nie jedzą wieprzowiny i nie piją alkoholu. Modlą się pięć razy dziennie nawoływani przez muezina. W okresie postu (ramadanu) muzułmanin nie je i nie pije od wschodu do zachodu słońca.
Podstawą egipskiego społeczeństwa jest rodzina. Związek małżeński i posiadanie dzieci jest priorytetem każdego obywatela. Realizacja tych planów nie jest jednak łatwa, gdyż wymaga się by pan młody zapewnił rodzinie mieszkanie, a ubóstwo w Egipcie jest czymś powszechnym. Jednym z ulubionych zajęć mężczyzn egipskich jest przesiadywanie w kawiarniach paląc wodne fajki lub oglądając telewizje.

Święta państwowe przypadają na następujące dni:
1 stycznia     Nowy Rok
22 lutego     Dzień Jedności
18 kwietnia     Dzień Zwycięstwa
25 kwietnia     Dzień Wyzwolenia Synaju
1 maja     Święto Pracy
23 lipca     Dzień Rewolucji
6 października     Dzień Sił Zbrojnych
24 października     Dzień Suezu
23 grudnia     Dzień Zwycięstwa

Święta religijne są świętami ruchomymi. Najważniejsze z nich to: Mały Bajram, Ramadan, Święto Ofiary (Duży Bajram).

Dobre rady dla podróżujących

 • Wiza Egipska – Wybierając się do Egiptu należy pamiętać, że między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Na lotnisku w Egipcie należy wykupić znaczki opłaty skarbowej za 15 USD. Na ich podstawie urzędnik celny wbija wizę do paszportu. Paszport musi być ważny 6 miesięcy po zakończeniu pobytu w Egipcie.
 • W meczetach (większość z nich jest dostępna dla turystów) kobiety powinny mieć na sobie ubranie zakrywające ramiona, nogi, plecy i dekolt, a mężczyźni długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie lub założyć ochraniacze na buty.
 • Opalanie się topless jest dopuszczalne tylko na plażach hotelowych.
 • Przed wejściem do taksówki, busa, czy wynajęciem wielbłąda najpierw należy uzgodnić cenę.
 • Jeśli planujesz wyjście z hotelu na dłużej (np. wycieczkę) radzimy zgłosić ten fakt w recepcji i zostawić nr telefonu komórkowego.
 • W większości hoteli zabronione jest wnoszenie z zewnątrz napojów czy jedzenia. Lepiej zrobić to mniej oficjalnie – np. w plecaku.
 • Zwyczaje nakazują przed zrobieniem zdjęcia tubylcowi zapytć najpierw o zgodę.
 • Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji dostojników państwowych, mostów i portów.
 • Polecamy zabranie ze sobą z kraju kilku banknotów jednodolarowych – dzięki temu będziemy mieli możliwość dania bakszyszu, czyli napiwku, ludziom obsługującym nas na lotnisku czy przy zakwaterowaniu w hotelu.
 • Należy unikać kąpania się w jeziorach i kanałach.
 • W Egipcie nie obowiązują żadne zasady ruchu drogowego, dlatego zalecamy szczególna ostrożność przy przechodzeniu przez ulicę.