Egipt – zwyczaje i tradycje

RamadanPodczas pierwszej wizyty w Egipcie przeskok kulturowy i obyczajowy dla Europejczyka może być szokujący. Lecz nie dla takiego, który że chce coś więcej wiedzieć, o kraju do którego się wybiera.
Większość tradycji w Egipcie ma korzenie muzułmańskie, lub koptyjskie. Jedną z ważniejszych tradycji jest gościnność.

Święta

W Egipcie obchodzi się 9 świąt państwowych, a są to:

1 styczniaNowy Rok
22 lutegoDzień Jedności
18 kwietniaDzień Zwycięstwa
25 kwietniaDzień Wyzwolenia Synaju
1 majaŚwięto Pracy
23 lipcaDzień Rewolucji
6 październikaDzień Sił Zbrojnych
24 październikaDzień Suezu
23 grudniaDzień Zwycięstwa

Do pozostałych ważnych świąt należą:

Ramadan: Jest ważnym świętem dla muzułmanów. W trakcie jego trwania należy restrykcyjnie przestrzegać zasad, które to święto narzuca, mianowicie, od świtu do zmierzchu nie wolno muzułmaninowi spożywać żadnych pokarmów, pić napojów, palić tytoniu ani uprawiać seksu. W czasie ramadanu zwykle spożywa się dwa posiłki – iftar po zachodzie słońca oraz suhur przed świtem.

Mały Bajram: święto, kończące dzień postu

Święto Ofiary (Duży Bajram): obchodzone 10 dnia miesiąca w okresie pielgrzymek do Mekki. W tym czasie muzułmanin jest zobowiązany do pięciokrotnego odmówienia modlitwy w domu i szósty raz w meczecie po zachodzie Słońca. Należy także złożyć w ofierze owcę (lub inne zwierzę), którą zabija się bezpośrednio po modlitwie, i z której 1/3 przeznaczona jest dla ubogich.

Boże Narodzenie: święto obchodzone w grudniu przez chrześcijan

Ras as-Sana al-Hidżra: to odpowiednik naszego Nowego Roku, obliczany na podstawie islamskiego kalendarza księżycowego, wówczas muzułmanie organizują dla rodziny i przyjaciół huczne oraz bardzo obfite przyjęcia.

Tradycja

Ubiór: Mimo wysokich temperatur panujących w Egipcie, jego mieszkańcy nie mogą sobie pozwolić na noszenie strojów odsłaniających zbyt wiele. Ubrania najczęściej są wykonane  z bawełny bądź lnu. Strój zakrywa prawie całe ciało. Istotnym elementem ubioru jest także nakrycie głowy, które chroni przed zbyt mocnym nagrzaniem, mogącym spowodować udar.

Rozrywka: Do najczęściej stosowanych metod spędzania wolnego czasu przez Egipcjan należą: odwiedziny członków rodziny, wyjścia do kina bądź też zabawa w klubie. Najchętniej wybierane miejsce spotkań towarzyskich, to kawiarnia, zwana ahwa. Tu można porozmawiać ze znajomymi, poczytać gazetę lub zapalić shishę, czyli fajkę wodną. Osoby lubiące spędzać czas pożyteczniej, mogą skorzystać z imprez kulturalnych, takich jak: Festiwal Muzyki Arabskiej, Kairski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Festiwal Teatrów Eksperymentalnych, Rajd Faraonów.