Klasztor Świętej Katarzyny

Przepięknym kontynentem jest Afryka, nie tylko pod względem przyrody i natury, ale także, jeśli mamy na uwadze zabytki. Jednym z nich jest Klasztor Świętej Katarzyny, który uznany został za jeden z najstarszych klasztorów chrześcijańskich. Położony jest on w dolinie Wadi al-Dajr nieopodal Góry Świętej Katarzyny a także góry Synaj. Wadi al-Hitan to piękna dolina, ale i niebezpieczna. Oprócz kości prehistorycznych morskich potworów znajdowano tu również szczątki ludzkie. Teraz sprawdzał kręgosłup stworzenia, pukając w kręgi trzonkiem pędzla. Nagle odłożył narzędzie.Obecnie ten afrykański zabytek wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nieco historii

klasztor świętej katrzynyKlasztor Świętej Katarzyny znajduje się na wysokości 1570 metrów nad poziomem morza. To właśnie tam, w świetle przekonań wielu osób miało miejsce objawienie Jahwe. W roku 337 naszej ery cesarzowa Helena poleciła w tymże miejscu zbudować kaplicę, która to będzie owo wydarzenie upamiętniała. Warto wspomnieć, że nieopodal znajduje się także góra Synaj, na której to Mojżesz dostał od Boga Dziesięć Przykazań. Jednym z najsłynniejszych mnichów, jaki przebywał tutaj siedemnastym wieku, był święty Jan Klimak.

Klasztorne zabytki

Klasztor cechuje się ogromną ilością zabytków, a pierwszym z nich jest furtka umieszczona w murze, oraz dziedziniec, na jakim znajduje się Studnia Mojżesza. Co więcej na uwagę zasługuje także Kaplica Krzewu Gorejącego, albowiem wedle historii to właśnie w tym miejscu Bóg przekazał Mojżeszowi misję. Będąc w tym miejscu warto także zobaczyć Bramę Główną, zaś poza murami klasztornymi istnieje Kaplica świętego Tryfona, której drugą nazwą jest Dom Czaszek. Warto wspomnieć także o bibliotece, w której znajduje się ponad 4500 ksiąg, jednakże nie jest ona dostępna dla zwiedzających.