Ayutthaya i Krabi

ayutthayaAyutthaya to jest miasto położone na północ od Bangkoku. W latach 1350-1767 Ayutthaya była przede wszystkim stolicą królestwa Tajlandii. W tamtym już czasie była ogromnym i niesamowitym do tego miastem. Mieszkało tam ponad milion ludzi. Kwitł w dużym stopniu handel i rozwijała się kultura. W 1767 roku została ona zrujnowana przez wojska birmańskie. Dziś największą atrakcją tego miasta jest park historyczny, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na jego terenie można zobaczyć kilkanaście świątyń buddyjskich z XIV wieku. Największe świątynie to Wat Phra Si Sanphet, czyli największa świątynia w Ayutthaya oraz Wat Mongolbopit, wewnątrz której znajduje się dwunastometrowy posąg siedzącego Buddy. Jest też Wat Phra Mahathat, Wat Ratburana, Wat Phra Na Mane, to jedyna świątynia Ayutthayi, która nie została zniszczona 1767 roku przez wojska birmańskie. Wejścia do świątyń są płatne i kosztują około 20-30 THB. Będąc w Bangkoku na wyjazd do Ayutthayi można przeznaczyć cały jeden dzien.

Transport

Z Bangkoku można się też dostać autobusem, cena to około 59 THBM lub pociągiem za około 35 THB. Podróż taka trwa około 1,5 godziny.

Aby dostać się dworca do średniowiecznych świątyń wystarczy wziąć tuk tuka, można też wypożyczyć rower albo skuter. Dla miłośników sportów wodnych i plażowania Krabi to doskonałe rozwiązanie. Jest to miejscowość i prowincja na południu Tajlandii. Dziewicze plaże z palmami otoczone specyficznymi formacjami wapiennymi, wybrzeże usiane małymi bezludnymi wyspami, jaskinie i wodospady w środku wyspy. To wszystko ma właśnie wpływ na to, że Krabi jest tak niesamowite. Z Bangkoku można dostać się na Krabi autobusem a taka podróż trwa około 12 godzin. Tajlandia to jest piękny kraj, z doskonałymi plażami, sam lot również nie jest tam z Europy bardzo męczący.