Hanoi

HanoiHanoi to jest największe istniejące do dzisiaj miasto stołeczne Azji Południowej. Obchodziło w roku 2010 tysięczną rocznicę powstania. Stolica Wietnamu czyli Hanoi leży w żyznej wyjątkowo delcie Rzeki Czerwonej około 100 kilometrów od jej ujścia do Zatoki Tonkińskiej. Panuje tutaj klimat zwrotnikowo-monsunowy z upalnymi i wilgotnymi latami, oraz suchymi i gorącymi zimami.

Od maja do września średnia temperatura powietrza w Hanoi wynosi 29,2 stopnie Celsjusza. W ciągu każdego roku jest przeciętnie 114 dni deszczowych. Z powstaniem Hanoi wiąże się wiele legend. Jedna z nich głosi, że król To szukał urodzajnej wyjątkowo doliny na swoją siedzibę i ujrzał nagle wzlatującego mgieł Rzeki Czerwonej ku niebu złotego smoka. Dlatego właśnie nazwał swoją nową rezydencję Thang Long.

Trochę historii

W ciągu wieków Hanoi było wielokrotnie zdobywane przez najeźdźców, traciło swoją stołeczną rangę i kilkakrotnie zmieniało nazwę. Za panowania dynastii Ho nosiło nazwę Dong Do czyli wschodnia stolica, po zajęciu przez bardzo znaną chińską dynastię Ming miasto nazwane było Dong Quan co znaczy po prostu wschodnia brama. Królowie Le przemianowali ją potem też na Dong Kinh czyli wschodnia stolica. Od zjednoczenia Wietnamu w roku 1976 Hanoi jest stolicą tego kraju. Po rozszerzeniu granic administracyjnych Hanoi liczby obecnie 6,4 miliona mieszkańców.

Dobre sto kilometrów na południe od Hanoi, całkiem na południu prowincji Hoa Binh i niedaleko słynnej Pagody Perfumowej czyli Chua Huong, znajduje się atrakcja, której na próżno szukać w przewodnikach turystycznych. Kompleks Dam Da należy do gminy Phu Lao w dystrykcie Lac Thuy. Jest położony w przepięknym krajobrazie krasowym na terenach zasiedlonych przez mniejszość etniczną muong. W jego skład wchodzą wzniesione w górach świątynie i pagody, jak również około 20 wapiennych grot.