Perfumowa pagoda

chua hudngWielki stalagnat pośrodku wejścia do groty Huong Tich tworzy jakby dwie bramy, nazywane „bramą do nieba” i „bramą do piekła”. Cały ten rejon stanowi słynne miejsce kultu religijnego – Chua Huong. O powstaniu tak niezwykłej świątyni jak Chua Huong czyli Perfumowa Pagoda opowiada legenda, która jednak nie wyjaśnia tajemniczej nazwy tego miejsca.

Legenda Chua Huong

Legenda głosi, że pewien król miał trzy córki, z których dwie szczęśliwie wyszły za mąż. Najmłodsza jednak i jednocześnie najpiękniejsza ukryła się w pagodzie i poświęciła swoje życie Buddzie. Król potem posłał gońca, aby ten przypomniał córce o obowiązkach królewskiej pani, ale ona w żaden sposób nie chciała nikogo słuchać. Wtedy król też nakazał swoim sługom zabić nieposłuszną córkę, a pagodę doszczętnie spalić. I wtedy też stał się rzecz niezwykła, dziewczynę uratował biały tygrys, który przeniósł ją następnie do jaskini wysoko w górach. Leśne zwierzęta następnie nosiły księżniczce owoce, a ona ciągle się modliła. Tymczasem król zachorował na trąd, stracił ręce oraz wzrok. Cierpiący władca zwrócił się więc z pomocą do pewnego mędrca. Ten powiedział, że król może wyzdrowieć, ale tylko pod warunkiem, że któryś z poddanych ofiaruje mu swoje oczy i ręce.

Nie znalazł jednak nikogo gotowego do tej ofiary. Kiedy o chorobie ojca dowiedziała się też przebywająca w samotni księżniczka, to postanowiła bez wahania oddać mu swoje ręce i oczy. Uzdrowiony następnie król pragnął nagrodzić swojego nieznanego dobroczyńcę, więc zaprowadzono go wysoko w góry do siedziby księżniczki. Ona w międzyczasie doznała łaski Buddy, odzyskała na nowo ręce i wzrok, było potem czczona jako bogini miłosierdzia Quan am. Głęboko poruszony król, który rozpoznał swoją córkę tak źle potraktowaną przed laty, również poświęcił się Buddzie. Zamieszkał potem w jaskiniach górskich i wybudował tam wiele własnych pagód. Legenda ta jest doprawdy przejmująca i zachwycająca jednocześnie, miejsce to odwiedza corocznie bardzo wielu turystów.