Zatoka Ha Long – Wietnam

Ha LongZatoka Ha Long to obszar ponad 1500 kilometrów kwadratowych w Zatoce Tonkińskiej na północy Wietnamu. Leży w odległości około 3 godziny jazdy samochodem z Hanoi na wschód. Tutejszy krajobraz w dużym stopniu tworzą tysiące skał wapiennych, wystających z morza na wysokość kilkuset metrów oraz mnóstwo mniejszych i większych wysp, w większości niezamieszkanych przez ludzi, co sprawia, że nie łatwo tu o nocleg.

W roku 1994 Zatoka Ha Long została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nazwa Vinh Ha Long oznacza po prostu Zatokę zanurzającego się smoka. Według legendy zatoka została stworzona przez żyjącego w górach, w pobliżu morza, smoka. Kiedy biegł on do brzegu, wyżłobił ogonem głębokie bruzdy, które następnie w całości zalało morze, kiedy smok zanurzył się w wodzie. Pływy, morza, wiatr i woda utworzyły w skałach liczne w swojej prostocie groty i jaskinie. Niektóre z okolicznych wysp pokrywają surowe skały, inne zupełnie bujna jak na te rejony roślinność zielona. W grotach i jaskiniach ogromne wrażenie robią osobliwe stalaktyty i stalagmity. Siły natury są również autorami imponujących i zaskakująco regularnych przejść pomiędzy skałami.

Wycieczki z noclegiem

Wietnam - nocleg na łodziWielodniowe wycieczki do zatoki Ha Long oferuje w Hanoi każde biur podróży. Wyprawy łodzią zaczynają się najczęściej w Bai Chay i mają w programie noclegi w łodzi, albo na wyspie Cat Ba. Bardzo wygodne są też indywidualne wycieczki kajakowe. Na wielu wysepkach są bowiem malownicze, maleńkie, piaszczyste plaże, gdzie niestety dużą łodzią nie da się zacumować. W każdym razie, wybierając się na taką podróż trzeba mieć koniecznie doświadczonego przewodnika, albo też dobrą orientację w terenie. Można też zapytać o drogę rybaków albo mieszkańców pływających wiosek, co jednak bez znajomości języka nie może być wcale takie proste. Miejsce godne polecenia dla każdego.