Kolonia – jedno z najstarszych miast w Europie

KoloniaKolonia to jedno z najstarszych miast w Europie (prawdopodobnie najstarsze miasto w europie to Ateny).
Kolonia jest czwartą pod względem wielkości aglomeracją Niemiec.
To miasto liczy sobie prawie milion ludności, dane są z roku 1995 – wtedy ludności było dokładnie 964 200.

Kolonia leży w zachodnich Niemczech, w Nadrenii Północnej- Westfalii, nad rzeka Ren. Miasto zostało założone przez Rzymian w 38 roku przed naszą erą. Jego nazwa pochodzi od Colonia Agrippinesis – stolicy prowincji Dolna Germania. W 1164 roku złoty relikwiarz z trzech króli znalazł się w posiadaniu Kolonii.

Katedra w kolonii

kolonia herbZ czasem biblijnych magów obrano patronów i dziś królewskie korony widnieją w jego herbie. W XIII wieku licznie zaczęli przybywać tu pielgrzymi. Wtedy też postanowiono wybudować ogromną katedrę. Jest to największa budowla gotycka w Niemczech i jedna z najokazalszych świątyń na świecie.
Budowa świątyni rozpoczęła się w 1248 roku na miejscu rzymskiej świątyni z IV wieku i trwała z przerwami ponad 600 lat (do 1880 roku). Do 1884 roku 157-metrowej wysokości wieże stanowiły najwyższe konstrukcje architektoniczne na świecie. Przyćmiła je dopiero wieża Eiffela.
Świątynia należy do kościoła rzymskokatolickiego i od 1996 roku znajduje się na liście UNESCO.

Pozostałe atrakcje

Kolonia swego czasu była członkiem Hanzy niemieckiej powstałej w XIII wieku , która zajmowała się handlem w okolicach Morza Bałtyckiego.
Od średniowiecza Kolonia jest bardzo ważnym ośrodkiem naukowym. W 1388 roku powstał tu uniwersytet. Cenne zabytki, bogate muzea i tradycje kolońskie przyciągają turystów nie tylko z Europy, ale i z całego naszego świata. Urokliwym miejsce, gdzie chętnie zaglądają turyści, jest zabytkowa Dzielnica Fischmarkt. Jest to ulica pełna wąskich, pięknych uliczek zapełniona wiecznie przez rozmaitych turystów ni mieszkańców Kolonii. Kolonia stanowi również ważne centrum finansowe z licznymi bankami i towarzystwami ubezpieczeniowymi , jest także miejscem targów międzynarodowych. W połowie drogi do Bonn leży wielki port lotniczy Kolonia-Bonn obsługujący obydwa te piękne miasta. Kolonia słynie oczywiście również ze słynnej wody kolońskiej, produkowanej od 1792 roku, to chyba najbardziej utożsamiany produkt z tym miastem, oczywiście ze względu głównie na jego nazwę. Kolonia, jak niemal każde Niemieckie miasto słynie również z dobrego piwa. Istnieje tu wiele zakładów piwowarskich. Kolonia jest bez wątpienia pięknym miastem. Jest to gratka dla turystów, polecam odwiedzenie tego miejsca.