Miasta południowych Niemiec

alter hofŚwietnie przygotowana baza noclegowa, wiele zabytków z różnych okresów historycznych oraz bogate zbiory muzealne sprzyjają rozwojowi turystyki . Jednym z najciekawszych miast jest założone w 1158 roku Monachium . Przy głównej ulicy Maximilianstrasse , usytuowany jest pałac Residenz, który jest siedzibą władców Bawarii.

To właśnie Bawaria jest uważana za kwintesencje Niemiec. W powszechnym odczuciu Bawaria stanowi kwintesencję Niemiec, kojarząc się z mężczyznami w krótkich skórzanych spodniach, pijących piwo z kufli, z kiszoną kapustą i kiełbaskami, dźwięczącymi krowimi dzwoneczkami i alpejskimi wioskami oraz bajkowym zamkiem. Bawaria jest miejscem notabene bardzo pięknym i przyjaznym dla turystów, szczególnie dla takich , którzy lubią i chcą pić dużo dobrego piwo, najlepiej prosto z beczki. To jednak tylko niewielki fragment bawarskiej rzeczywistości, ograniczony położonych na południu landu Alp i otaczających jej okolic. Wizytówką kraju i Berlina jest natomiast na pewno Brama Brandenburska. Otwarto ją w 1791 roku jako jedną z czternastu bram miejskich. Na specjalną uwagę zasługuje pięć sal Nibelungów z obrazami przedstawiającymi najbardziej znaną niemiecką legendę średniowiecza.

W mieście znajduje się również Stara Pinakoteka, jedna z najsłynniejszych galerii malarstwa europejskiego, w której można obejrzeć rozmaite dzieła. Są to między innymi dzieła takich autorów jak Hansa Memlinga, Albrechta Durena czy też Sandra Boticelliego. Są tu również dzieła takich artystów jak Tycjan, Rafael i Peter Rubens. Wizytówką założonej w 33 roku Kolonii jest natomiast jej katedra budowana przez kilka wieków. Jest ona zaiste monumentalna i wygląda świetnie. Jej budowa zakończyła się w XIX. Jej powstanie wiąże się ze sprowadzeniem do miasta relikwii trzech króli. Kolonia to piękne miejsce. Warto odwiedzić również Ludwig Muzeum z bogatą kolekcją obrazów między innymi takich artystów jak Andy Warhol, Pablo Picasso i wielu innych. Wróćmy jednak do południowych Niemiec, na pewno się nie zawiedziecie.

Zacznijmy od Frankfurtu

staedelFrankfurt nad Menem jest nowoczesną metropolią i międzynarodową do tego. We Frankfurcie interesy handlowe przeplatają się z życiem towarzyskim. W Galerii Stadel, przez wielu uważanej za najlepsza, najsolidniejsza, i najatrakcyjniejsza galerię sztuki w Europie znajdują się między innymi obrazy wcześniej wspomnianego już Durena, Jana van Eycka, Memlinga, Hieronymusa, Boscha i wielu innych artystów zarówno tych młodych , nowoczesnych, jak i tych sprzed paru nawet parunastu wieków. Warto odwiedzić również Dom Goethego, znanego niemieckiego pisarza Johana Wolfganga Goethego, który napisał między innymi Cierpienia Młodego Wertera.
Frankfurt dzieli na pół rzeka Men (Main), a nad centrum dominują wieżowce centrum finansowego oraz widoczny trochę z boku nowy budynek Europejskiego Banku Centralnego. Tu znajduje się słynny Commerzbank – pierwszy drapacz chmur w Europie przekraczający barierę 300 metrów wysokości. Na wierzchołku masztu znajduje się nowo zainstalowana lampa sygnalizacyjna, która oficjalnie czyni budynek wysokim na 300,10 metra.

Monachium

Monachium to stolica Bawarii. Jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech i całej Europie. Monachium to miasto leżące na południu państwa Niemieckiego . To miasto ma powierzchnię 310 kilometrów kwadratowych. Miasto leży nad Izarą, w południowej części wyżyny bawarskiej. Monachium leży na wysokości 520 metrów nad poziomem morza. Założycielem tego pięknego, wspaniałego miasta był książę Bawarii, Henryk Lew z rodu Welfów, który w 1158 roku zbudował most przez który w 1158 roku powstał wspaniały i piękny targ. Lew ostał jednak pokonany przez Fryderyka Barbarossę , który przekazał w 1180 roku jego dobra Wittelsbachom, którzy panowali w tym mieście bawarskim na południu Niemiec aż do roku 1918. Pod ich rządami nastąpił szybki rozwój Monachium , który już w roku 1225 został siedzibą książęcą i jednym z głównych ośrodków politycznych Bawarii. Wówczas po wybudowaniu obronnej rezydencji Alter Hof książę Ludwik II Srogi przeniósł tu z Landshutu stolicę księstwa .

W 1289 roku powołano radę miejską. Po wielkim pożarze w 1317 roku miasto zostało odbudowane przez cesarza Ludwika Bawarskiego. Najbardziej dynamiczny okres rozbudowy miasto przeżywało w XX wieku. Wtedy to miasto przekroczyło terytorium ograniczone średniowiecznymi murami obronnymi, które zostały rozebrane dopiero w 1791 roku. W XIX Monachium polepszyło jeszcze swoją pozycję w Europie . Monachium stało się jednym z największych centrów kultury europejskiej i czołowym ośrodkiem handlowym nie tylko w Niemczech , ale i w całej Europie. Monachium jest oczywiście stolicą Bawarii, najbardziej piwnym miastem na świecie oraz bardzo rozwiniętym miastem gospodarczo i kulturalno. Odbywa się tu wiele imprez międzynarodowych. Monachium to również ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy . Jest to także centrum naukowe i kulturalne. Miasto to na pewno ma w sobie to coś , co przyciąga uwagę mieszkańców. Z Zabytków mogę wymienić tutaj różne kościoły oraz stary ratusz. Mamy tu również rezydencję Wittelsbachów oraz piękną bramę miejską.