Walory geograficzne Niemiec

nizina niemieckaNa terenie państwa niemieckiego można wydzielić cztery różne od siebie krainy geograficzne. Krainy geograficzne Niemiec  to kolejno: Nizina Niemiecka, średniogórze Niemieckie, Wyżyna Bawarska oraz Alpy.
Układają się one pasami ciągnącymi się z zachodu na wschód. Równiny północnych Niemiec są częścią Niżu środkowoeuropejskiego, na którym lodowiec pozostawił pasma wzgórz morenowych i liczne jeziora, występujące głównie na Pojezierzu Meklemburskim w północno- wschodniej części kraju niemieckiego, jak również Pojezierze Brandenburskie i Szlezwickie.
Wzdłuż wybrzeży Morza Północnego ciągną się nadbrzeżne równiny z obszarami depresyjnymi, zamienionymi częściowo w poldery. Na południe od niziny niemieckiej rozpoczyna się pas średniogórza Niemieckiego, obejmującego liczne krainy geograficzne górskie i kotliny śródgórskie, ciągnące się równoleżnikowo między górnym biegiem Dunaju a Niziną Niemiecką.
Kolejnym pasem przylegającym to Alp jest Wyżyna Bawarska, urozmaicona morenami i jeziorami pochodzenia lodowcowego, z których największe jest jezioro Bodeńskie.

Góry

Za Wyżyną Bawarską zaczynają się Alpy Bawarskie. Może nie są to najwyższe fragmenty Alp , jednak wystarczają one dla turystów. I o ile nad morze Niemcy wolą wybrać się za granicę, o tyle w góry, z racji tego, że mają swoje piękne stoki i pasma górskie nie muszą jeździć za granice.

Alpy - kraina geograficzna NiemiecNajwyższy szczyt to Zugspitze, który mierzy bagatela 2963 metry , w pobliżu którego znajduje się znany kurort Gasmisch-Partenkirchen, który słynie z tego , że swego czasu organizował zimowe igrzyska olimpijskie, a co roku odbywa się tam wielka narciarska impreza z cyklu turnieju czterech skoczni i pucharu świata. Rozgrywają się tam tez liczne zawody alpejskie, czy to mistrzostwa świata, czy to zawody z cyklu pucharu świata. Jak widać Niemcy to nie tylko i wyłącznie wspaniała infrastruktura i gospodarka, to także malownicze tereny i bogata oferta dla turystów, głównie jeśli chodzi o zabytki i sporty zimowe oraz podziwianie pięknych górskich krajobrazów. Ale również morza mają , i do tego aż dwa, niestety oba zimne.

Rzeki

Niemcy posiadają bardzo długa linię rzek, rozmaitych kształtów oraz bardzo zróżnicowaną narodowościowo ludność. Będę się starał przedstawić te fakty z państwa niemieckiego w poniższym artykule. Jeżeli chodzi o rzeki to największe rzeki płynące przez Nizinę niemiecką to Ren , Ems , Wezera i Łaba. Uchodzą one do Morza Północnego. Inne, graniczne, jak Odra wraz ze swoim dopływem- Nysą Łużycka, uchodzi do Bałtyku, średniogórze Niemieckie przecinają Ren, Moza i Wezera.
Ich bieg jest dostosowany do obniżeń tektonicznych lub przecina wypiętrzone podłoże. Przełomową doliną płynie Ren, na terenie Gór Łupkowych bogaty w progi i bystrza. Rzeka wypływa z największego jeziora kraju, leżącego na granicy ze Szwajcarią – Jeziora Bodeńskiego. Początek dają jej dwa wpadające do tegoż jeziora potoki źródłowe, Vorderrhein i Hinterrgein, wypływające z Alp Lepontyńskim.
Druga pod względem długości rzeka Europy, Dunaj, która w górnym biegu płynie przez terytorium Niemiec, ma źródło na wschodnich stokach Schwarzwaldu.

Ludność

Jeżeli chodzi o ludność to struktura narodowościowa w Niemczech jest mimo wszystko mało zróżnicowana, chodź mieszkają tu ludzie rozmaitych narodowości. Najwięcej jest oczywiście Niemców, stanowią oni ponad 93 procent populacji. Znaczna cześć mieszkańców to robotnicy, cudzoziemcy, tak zwani gastarbeiterzy. Są to Turcy, Serbowie, Polacy ,Włosi o Kurdowie. Takich robotników jest w Niemczech naprawdę bardzo dużo, przyjeżdżają oni tutaj za pieniędzmi, których w swoim kraju nie zarobią.
Wszystkie krainy geograficzne Niemiec są bardzo gęsto zaludnione. Dotyczy to szczególnie obszarów uprzemysłowionych , jak na przykład Zagłębie Ruhry, czyli wielkie niemieckie centrum przemysłowe . Ludność pracuje głownie w sferze usług nieprodukcyjnych. Wielu mieszkańców Niemiec jest w wieku średnim i emerytalnym . Liczba ludności nie zmniejsza się tylko dlatego, że napływa do Niemiec wielu coraz więcej imigrantów często ze swoimi licznymi rodzinami. Szczególnie mowa tu o Polakach i Turkach. Chodź wielu tez tutaj Serbów chociażby.