Wyjazd na półwysep Iberyjski

Jak przygotować się do wyjazdu?

iberianPodobnie jak do każdej wycieczki, tak również wybierając się na wczasy do Hiszpanii lub Portugalii należy dobrze się przygotować. Przede wszystkim warto jeszcze przed wyjazdem dobrze wszystko zaplanować. Z racji tego, iż Polska jak i Hiszpania czy Portugalia należą do strefy Shengen przekroczenie granicy nie stanowi najmniejszego problemu, a jedynym dokumentem do tego potrzebnym jest dowód osobisty.
Warto jednak zabrać ze sobą paszport, gdyż na miejscu bardzo popularne są wycieczki promem do Afryki. Jeśli zechcemy pozwolić sobie na taką przyjemność będziemy musieli okazać paszport.

Działania profilaktyczne (zdrowotne) należy wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Tak, więc przed wyjazdem zaleca się poddać szczepieniom (jeśli wcześniej nie było się szczepionym):

  • na błonicę/tężec (DT), odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR)) –  Szczepienia w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi: droga kropelkowa (błonica, odra, nagminne zapalenie przyusznic, różyczka), ryzyka kontaktu z zakażoną ziemią (tężec);
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B – Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych

Jeśli zdecydujemy się na miejsce dojechać samochodem lub też wynająć go na miejscu będziemy musieli wylegitymować się prawem jazdy – polskie prawo jazdy jest jak najbardziej akceptowane na terenie Hiszpanii. Prócz dokumentów warto zadbać również o ubezpieczenie. Podstawową opiekę medyczną zapewni nam Europejska Karta Ubezpieczeń, którą wyrobić można w najbliższym oddziale NFZ. Z racji tego, iż karta taka gwarantuje jedynie podstawową opiekę świadczoną przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej warto przed wyjazdem wykupić polisę ubezpieczeniową. Dzięki takiemu zabezpieczeniu unikniemy niepotrzebnych nerwów oraz niemałych wydatków, które wiążą się z ewentualna hospitalizacją. Polisę turystyczną wykupić można w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jej koszt to około kilkudziesięciu złotych, dlatego też nie spowoduje on zbyt dużego wzrostu kosztów wyjazdu. Wiele porad i wskazówek dotyczących polis turystycznych z pewnością przekażą nam pracownicy firm ubezpieczeniowych.