Jakie dokumenty potrzebują podróżujący samolotem?

Przygotowując się do wyjazdu, pamiętaj o zabraniu najważniejszych dokumentów. Bez nich możesz mieć problemy.

Airport Check In DeskSą rzeczy, o których nie możemy zapomnieć. Należą do nich m.in. dokumenty, pieniądze itp. Przy pakowaniu bagażu powinniśmy szczególnie o tym pamiętać. Jeśli to możliwe – przygotuj już je dużo wcześniej. Wówczas nie będziesz robił tego na ostatnią chwilę i unikniesz niezręcznej sytuacji, kiedy na lotnisku okaże się, że czegoś zapomniałeś. Podróżujesz samolotem dość często? Wyjazdy służbowe to dla Ciebie norma? Zapewne nic Cię nie zaskoczy. Chociaż nie oznacza to, że i ty nie możesz o czymś po prostu zapomnieć. Oto dokumentowy „must have” każdego podróżnika.

O czym nie możesz zapomnieć?

Dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej, a wiele krajów należy również do strefy Schengen – nie ma konieczności załatwiania zbyt wielu formalności. Jeśli podróżujesz do którego z krajów z tej strefy – sprawa jest prosta. Potrzebujesz właściwie jedynie dowodu osobistego. Dowód tożsamości w zupełności wystarczy. Problem jest większy, kiedy Twoja wyprawa wykracza poza kraje ze strefy Schengen. Wówczas konieczny będzie paszport. Jeśli podróżujesz z dzieckiem – ono także taki paszport musi posiadać. Wyrobisz go bez problemy. Koszt wystawienia takiego dokumentu to ok. 30 zł. Czeka się na niego ok. 14 dni. W przypadku dzieci nie wystarczy adnotacja w paszporcie rodziców. Przepisy się pozmieniały i obecnie wprowadziły konieczność posiadania przez dzieci własnych dokumentów. Poza dowodem osobistym warto mieć również inne dokumenty: legitymację, prawo jazdy, akt urodzenia, akt małżeństwa.

Kiedy trzeba okazać dokumenty?

Najczęściej trzeba to zrobić na lotnisku. Dokładniej – podczas odprawy biletowo – bagażowej, podczas kontroli bezpieczeństwa, przed wejściem na pokład i ewentualnie podczas kontroli paszportowej. Ta ostatnia dotyczy jednak tylko pasażerów, którzy podróżują do państwa spoza strefy Schengen. Chyba, że nie jedziesz do danego kraju tylko i wyłączenie w celu turystycznym. Masz załatwioną tam pracę albo też wiesz, że będziesz się o nią starał – musisz się lepiej przygotować. W tym przypadku powinieneś zabrać świadectwa ukończenia szkół, świadectwa pracy, referencje. Dobrze, aby dokumenty były przetłumaczone na język kraju, do którego się udajesz. W większości krajów jest to właściwie wymogiem. W przypadku starania się o pracę potrzebne będzie cv i list motywacyjny.

Wszystkie dokumenty miej zawsze przy sobie

To zasada, której trzymaj się bez względu na to, w jakie miejsce się udajesz. Masz pewność, że nie zgubisz żadnych dokumentów ani też nie zostaną Ci skradzione. Tym bardziej, że zanim udasz się na pokład samolotu, będziesz musiał je kilkakrotnie okazać. Trzymanie ich w podręcznym bagażu sprawi, że nie będziesz musiał za każdym razem przerzucać wszystkiego, aby je znaleźć. To ułatwi organizację i zaoszczędzi czas np. podczas odprawy, a Tobie – nerwów. Takie dokumenty warto również odpowiednio prędzej przygotować, aby o nich po prostu nie zapomnieć.

Artykuł powstał we współpracy z http://parkinghatlapa.pl/ właścicielowi parkingu przy lotnisku Katowice – Pyrzowice.