Koszty egzotycznych wypraw

hurghadaZwiedzać Świat można w sposób zorganizowany lub na własną rękę. Najważniejsza kwestią, którą słyszę od ludzi, zapytań które docierają do mnie mailowo dotyczy kasy. Przede wszystkim skąd brać na to pieniądze i że podróżowanie musi pochłaniać krocie. Dlatego postanowiłem pokazać ile wydaje na noclegi I transport podczas moich podroży oraz ile kosztuje średnio dzień w danym kraju.

Na dzienny koszty składa się wszystko co wydaje w danym kraju oprócz specjalnych wydatków typu wizyta u lekarza, zakup jakiejś większej rzeczy np. spodni. Nie wliczam w to przelotów samolotem oraz kosztów wiz. Piwo i jedzenie wliczone w koszty.

AFRYKA

W Maroku podróżowaliśmy w czwórkę wynajętym samochodem. Od Mauretanii do Mali we dwójkę. Koszty podane są na osobę, z tym ze jakbym jechał sam to wydawałbym trochę więcej, głównie na noclegi czy taksówki.

Maroko – 26,5E/dzien
Mauretania – 13,5E/dzien
Senegal – 15,5E/dzien
Gambia – 13E/dzien
Gwinea Bissau – 15E/dzien
Gwinea – 10E/dzien
Mali – 15,5E/dzien
Burkina Faso – 15E/dzien
Ghana – 14,5E/dzien
Togo, Benin – 15,5E/dzien
Niger – 14E/dzien

Generalnie Afryka wyszła w okolicach 15E/dzień z tym, że na przykład w Ghanie ma się za to dobre żarcie, spanie i piwo, a w Senegalu trzeba ostro żyłować. Pomimo tej samej waluty w CFA-zonie ceny się mocno różnią. Za 100 CFA w Senegalu dostaniemy jednego banana, a w bananowym zagłębiu Togo kilkunasto-sztukowa kiść. Jedynym tanim krajem regionu jest Gwinea. Ceny wycieczek na pustynie w Nigrze zabójcze. Tam jedzcie w cztery, a najlepiej osiem osób wtedy koszty na Tenere na osobę będą do przełknięcia.

EUROPA

Francja – nawet nie liczę ile wydałem; ale w końcu to były moje wakacje!
Grecja – 21E/dzień

Generalnie jadąc do kraju ze słabo rozwiniętą infrastrukturą najlepiej zabrać gotówkę ze sobą. Wymiana pieniędzy na granicy, lotnisku czy lokalnym banku bywa bardzo niekorzystna. Obecnie najciekawsze propozycje można spotkać w internetowych kantorach wymiany walut, jak www.rkantor.com. Historyczne wykresy kursów pomogą nam wybrać najlepszy moment na wymianę (zobacz np. www.rkantor.com/kurs-franka/), pamiętać jednak trzeba o planowaniu wypraw z odpowiednim wyprzedzeniem.