Podróż do kraju Trzeciego Świata – porady cz.2

reindeer1Ekwipunek na wyprawę – co koniecznie trzeba zabrać?

Wybierając się na wycieczkę do krajów Trzeciego Świata, trzeba pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach. Zawsze, kiedy pakujemy się na jakąkolwiek podróż, martwimy się, że o czymś zapomnimy, dlatego warto zrobić sobie stałą listę, z której będziemy korzystać przy każdej kolejnej wycieczce.

Przy pakowaniu możemy popełnić błąd nie tylko zapominając o czymś istotnym, ale też biorąc ze sobą za dużo rzeczy. Pamiętajmy, że bagaż będziemy musieli nieść, więc im będzie on cięższy, tym bardziej będzie nam niewygodniej.

Jeśli zaplanowana przez nas wycieczka do krajów Trzeciego Świata ma mieć charakter samodzielnej wyprawy, do naszego plecaka powinniśmy spakować: śpiwór, karimatę, mapę, nóż, dokumenty, kserokopię paszportu, zdjęcia do wiz, pieniądze, kompas lub GPS, papier toaletowy, krem z filtrem, zapalniczkę, lekarstwa, środek na komary, latarkę z zapasowymi bateriami. Część rzeczy możemy zostawić w miejscu, gdzie będziemy nocować.

Wtedy warto wziąć ze sobą mniejszy plecak, w który będziemy pakować rzeczy niezbędne w ciągu danego dnia.

Jakie leki zabrać ze sobą w podróż?

Jeśli nie chcemy, aby wymarzona wycieczka do krajów Trzeciego Świata zamieniła się w koszmar, musimy pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiednich leków. Podróż w egzotyczne rejony świata może zamienić się w prawdziwą katorgę, jeśli przyplącze nam się jakaś paskudna choroba, dlatego w bagażu każdego podróżnika musi się znaleźć miejsce na apteczkę.

Wycieczka do krajów Trzeciego Świata oznacza najczęściej zetknięcie się z zupełnie nowym rodzajem pożywienia. Nasz żołądek nawet na miejscową wodę może zareagować biegunką.

Aby temu przeciwdziałać, należy zabrać ze sobą odpowiednie leki (imodium, smecta lub węgiel w tabletkach). Pamiętajmy, że w przypadku wystąpienia biegunki, musimy spożywać dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu organizmu.

Są też osoby, którym zaszkodzić może sama podróż, dlatego warto zażyć wcześniej leki na chorobę lokomocyjną powstrzymujące wymioty (np. lokomotiv).

W trakcie naszej wycieczki po krajach Trzeciego Świata na pewno warto mieć przy sobie także plastry na pęcherze, żele na oparzenia skóry, a także leki na kaszel i ból gardła, które mogą się pojawić w wyniku nagłej zmiany klimatu. Odpowiednio wyposażona apteczka powinna sprawić, że w trakcie wycieczki nasz organizm poradzi sobie z niespodziewanymi przeciwnościami losu.

Więcej o zawartości apteczki podróżnika pisaliśmy w artykule „Apteczka podróżnika„.