Podróż do kraju Trzeciego Świata – porady cz.1

Niebezpieczne zwierzęta

dzunglaWyjazd do egzotycznego kraju wiąże się z możliwością spotkania na swojej drodze różnych niebezpiecznych zwierząt. Na safari zobaczymy z bliska lwy, gepardy, krokodyle i wiele innych zwierząt, ale w ich przypadku raczej nie musimy się obawiać z ich strony ataków, ponieważ oglądamy je z bezpiecznej odległości i pod nadzorem strażników. W krajach Trzeciego Świata możemy jednak natknąć się na węże, skorpiony i inne mniejsze zwierzęta, które mogą być dla nas bardzo niebezpieczne.

Aby ich uniknąć, należy zachować szczególną ostrożność, kiedy przechodzimy przez tereny leśne i wysokie trawy. W przypadku spotkania niebezpiecznego zwierzęcia, nie należy go drażnić. Chociaż zabrzmi to dla wielu osób dość paradoksalnie, największego zagrożenia w państwach Trzeciego Świata powinniśmy obawiać się ze strony …komarów.

Te małe owady żyjące w klimacie tropikalnym mogą nas zarazić tak niebezpiecznymi chorobami jak malaria, żółta febra i wiele innych. Aby temu przeciwdziałać, warto przed podróżą się zaszczepić. Na samą wycieczkę warto zabrać ze sobą także środki odstraszające owady oraz pamiętać, aby w porze ich największej aktywności (wieczorem i w nocy) mieć na sobie odzież z długimi rękawami i nogawkami.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa powinny sprawić, że w trakcie wycieczki do krajów Trzeciego Świata nie spotka nas nic złego.

Jak się ubrać?

Dobór garderoby na wycieczkę do kraju Trzeciego Świata zależy przede wszystkim od panującego w nim klimatu. Jeśli wybieramy się w egzotyczną podróż, musimy przewidzieć, jakiego rodzaju ubrania będą nam na miejscu potrzebne.

Pamiętajmy, że nie w każdym tropikalnym kraju natrafimy na suchy klimat. Przed podróżą warto więc sprawdzić prognozę pogody na czas naszego pobytu.

Nawet jeśli spodziewamy się upałów, zabierzmy ze sobą chociaż jedną cienką koszulę z długim rękawem, która pomoże osłonić nasze ciało w przypadku poparzeń od słońca. Warto też mieć ze sobą parę długich spodni, które doskonale się sprawdzą w przypadku wycieczki po lesie lub dżungli.

Zawsze lepiej też zabrać ze sobą na wypadek opadów kurtkę przeciwdeszczową. Absolutnie niezbędne będzie też nakrycie głowy – czapka, kapelusz albo chociaż chustka.

W trakcie upałów koniecznie jest chronienie głowy przed promieniami słonecznymi. W zależności od tego, co planujemy robić w trakcie wycieczki, do kraju Trzeciego Świata należy także dobrać odpowiednie obuwie – sportowe, trekkingowe albo wygodne sandały (jeśli głównym celem naszej wyprawy jest zwiedzanie miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów).