Smartfon w podróży

SmartphoneacaEra wszędobylskiego Internetu i smartfonów sprawiła, że na ulicach powszechnym widokiem są ludzie wpatrzeni w ekrany swoich mobilnych urządzeń, którzy z niebywałą prędkością klikają w pojawiające się na nich obrazki.

Z całą pewnością obecnie mamy sporo możliwości, a smartfony z dostępem do Sieci potrafią mocno ułatwić i uprzyjemnić życie. Okazują się być nieocenione także w podróży. W co zatem powinny być wyposażone dobre smartfony, wybierając się w wyprawę w nieznane?

Przydatny w podróży smartfon, czyli jaki?

Z pewnością na brak najróżniejszych aplikacji na smartfony nie można narzekać. W podróży najbardziej sprawdzą się mapy i nawigacje w wersji offline. Warto ściągnąć mapy przez Wi-Fi jeszcze przed wycieczką. Przykładowo na modelach z Androidem dostępne są Mapy Google. Można także sięgnąć po bardziej profesjonalne rozwiązania w postaci kompletnych nawigacji. Są one dostępne do kupienia w App Store czy Google Play. Godna polecenia jest chociażby polska Automapa czy też aplikacja TomTom. Z kolei posiadacze smartfona z Windowsem mają do dyspozycji chociażby aplikację Nokia City Lens, która pozwala na wystukiwanie miejsc z noclegiem czy też z jedzeniem.

Przydatnym programem w podroży jest również TripAdvisor, na którym znajdują się zdjęcia, dane i opinie miejsc, do których pragniemy się udać. Jest to swego rodzaju doradca, który podpowie, gdzie można dobrze zjeść, gdzie warto się zatrzymać i co jest godne zobaczenia. Pozostając przy temacie polecania ciekawych miejsc do odwiedzenia, przydatną aplikacją jest Foursquare. Za jej pomocą można stworzyć nawet listę z rekomendowanymi miejscami, w oparciu o swoje indywidualne zainteresowania.

W znalezieniu najlepszego miejsca, w którym można się zatrzymać i miło spędzić czas, pomocna jest także aplikacja-przewodnik Wo-rld Travel Guide by Triposo.Z kolei aplikacja XE Curr-ency App pozwala na bieżąco śledzić kursy walut. W przypadku wyjazdu za granicę warto również zainstalować na telefonie aplikacje-tłuamacze typu Tourist language learn & speak , która działa także offline. Dobrze jest także mieć aplikację Pierwsza Pomoc z instrukcjami postepowania zarówno w mniej, jak i bardziej poważnych przypadkach. Są także aplikacje pozwalające zamienić swój sprzęt w wideorejestrator samochodowy. Z całą pewnością warto zainwestować w smartfona z systemem NFC, dzięki czemu używanie gotówki i kart kredytowych zostanie ograniczone do minimum. Smatrfony takie można kupić na Allegro już od ok. 400zł.