Trzeci Świat – pozostałe

szczepienieSzczepienia przed wyjazdem do krajów Trzeciego Świata

Wyjazd w egzotyczne rejony świata niesie ze sobą ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi, dlatego przed podróżą warto się zaszczepić. Kraje Trzeciego Świata to miejsca, w których można zarazić się chorobami, które w Polsce w ogóle nie występują.

Z tego powodu przed każdą podróżą warto zatroszczyć się o swoje zdrowie i poddać się szczepieniom. W kilku przypadkach są one zresztą obowiązkowe – każdy wjeżdżający do państw np.

afrykańskich musi obowiązkowo zaszczepić się przeciwko żółtej febrze. W zależności od naszego stanu zdrowia lekarze mogą nam też zalecić szczepienia przeciwko takim chorobom jak: błonicy, tężcowi, poliomyelitis, durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), zakażeniom meningokokowym, cholerze, wściekliźnie czy też kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Poważna choroba to nie jest wymarzona pamiątka z egzotycznej podróży, dlatego warto wcześniej się zaszczepić. Szczepienie nie jest zbyt bolesne, a może uratować nasze zdrowie, a nawet życie.

Z wizą czy bez wizy – sprawdź zasady wjazdu do danego kraju

Najważniejsza rzecz, jaką musimy sprawdzić przed podróżą, to sprawdzić zasady dotyczące wjazdu na terytorium danego państwa Trzeciego Świata. Odkąd Polska należy do Unii Europejskiej, do wszystkich państw zrzeszonych we wspólnocie, możemy wjechać bez żadnych przeszkód. Nie musimy mieć nawet paszportu – wystarczy sam dowód osobisty. W przypadku podróży do krajów Trzeciego Świata, bez paszportu się oczywiście nie obejdzie. Przed wyjazdem powinniśmy też sprawdzić, czy do wjazdu na terytorium danego państwa, nie będziemy też potrzebować wizy. To dokument w większości krajów niezbędny, chociaż nie brakuje miejsce, gdzie wiza jednak nie jest potrzebna. Bez wizy możemy wjechać m.

in. do Chile, Dominikany, Ekwadoru, Gambii, Izraela, Maroka czy Meksyku. W wielu krajach Trzeciego Świata bez wizy możemy jednak przebywać tylko przez określony czas, np. 30, 60 lub 90 dni. Zasady wjazdu na terytorium danego kraju możemy sprawdzić m.in. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.