Bagaż podręczny – jaką walizkę wybrać?

walizki zdjecieObecnie podróżowanie staje się niezwykle popularne, a co najważniejsze także stosunkowo tanie. Co więcej, linie lotnicze posiadają bardzo atrakcyjne oferty, dzięki którym można za nawet kilkadziesiąt złotych znaleźć się w dowolnie wybranym miejscu w Europie. Jednak ceny biletów obejmują zazwyczaj jedną osobę, która może zabrać jedynie bagaż podręczny o określonych wymiarach, który można wnieść ze sobą na pokład samolotu. Zabranie ze sobą większego gabarytowo bagażu wymaga dokonania odpowiedniej opłaty dodatkowej.

Jedni podróżujący wybierają małe plecaki, do których paskują wszystkie niezbędne rzeczy, jednak większość podróżnych decyduje się na małe walizki kabinowe, które doskonale sprawdzają się podczas latania i są niezwykle komfortowe i mobilne.

Twarde czy miękkie?

Przy wyborze bagażu podręcznego najlepiej kierować się tym, jak często dana walizka będzie wykorzystywana. Jeżeli zakup ma dotyczyć podroży, które odbywają się raz czy dwa razy w roku nie trzeba od razu wydawać fortuny na walizki kabinowe. Można wówczas poszukać tańszej wersji, wykonanej z materiału. Jednak nawet wtedy należy zwrócić uwagę na jakość danej walizki kabinowej, bowiem ważne jest, aby materiał, z jakiego jest wykonana był przynajmniej wodoodporny, trwały, a także łatwy w czyszczeniu.
Nie ma sensu kupowanie walizki, która nie przetrwa kilku nawet podróżny. Jeżeli jednak kabinowa walizka podroznamała walizka kabinowa ma być często zabierana w podróże, czy to służbowe czy prywatne, warto zainwestować w lepszej jakości sprzęt. W takim wypadku najlepiej zakupić wygodną walizkę kabinową, wykonaną z twardych materiałów termoplastycznych, takich jak policarbon czy polipropylen, które posiadają niezwykle wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia czy pęknięcia. Małe walizki kabinowe, wykonane z twardych materiałów doskonale zabezpieczą delikatny bagaż przed uszkodzeniem, zgnieceniem czy pomięciem.

Ważne elementy walizki

Przy zakupie walizki kabinowej warto także zwrócić uwagę na kółka, które posiada. Na rynku dostępne są walizki zarówno z dwoma jak i czterema kółkami. Jeżeli podróż jest krótka, a walizka mała, producenci polecają te z dwoma kółkami, ponieważ są bardzo zwrotne i łatwo nimi sterować na przykład na lotnisku. Bagaż z czterema kółkami także można zaliczyć do wygodnych walizek kabinowych, jednak one są stosowane do dużych gabarytowo walizek. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego są wykonane kółka. Na rynku są dostępne plastikowe kółka do małych walizek kabinowych, których jednak jakość pozostawia wiele do życzenia i z pewnością nie nadadzą się one na dłuższe podróże po nierównej powierzchni. Najlepsze natomiast są kółka kauczukowe, które doskonale sprawdzają się w walizkach kabinowych. Są one odporne na rozmaite powierzchnie, a komfort ich użytkowania jest ogromny. Przy wyborze idealnej wygodnej walizki kabinowej warto także zwrócić uwagę na rączkę, która powinna być wysuwana teleskopowo, lekka i wygodna. Bowiem zastosowanie tylko takiego mechanizmu zapewni łatwość w przemieszczaniu się z bagażem podręcznym.

Wnętrze walizki

Przy wyborze walizki na bagaż podręczny należy jeszcze zwrócić uwagę na to, jak jest zorganizowana w środku. Każdy podróżujący powinien dopasować bagaż do własnych potrzeb. Na przykład osoba podróżująca biznesowo musi zwrócić uwagę na to, czy walizka posiada miejsce na laptopa, ładowarki czy kosmetyki. Ważne jest także posiadanie przez walizkę odpowiedniej kieszeni na smartfona. Kobiety natomiast mogą zwrócić uwagę na modele walizek z dwoma komorami, które pomieszczą na przykład suszarkę czy prostownicę do włosów. Kupując walizkę kabinową warto sprawdzić jej dodatkowe funkcje, typu szelki w zestawie, paski czy uchwyty. Dzięki takim elementom nawet drobne przedmioty w bagażu będą się znajdowały na właściwym miejscu, a ubrania nie będą się gniotły. Wnętrze walizki powinno także posiadać małe kieszonki z zamkiem, do których będzie można włożyć portfel czy ważne dokumenty. Ciekawą funkcją jest także wysuwany wizytownik, który umożliwia szybkie zidentyfikowanie danego bagażu podręcznego.