Posiadasz własny kajak, łódź, a może jacht? Sprawdź, który pomost jest dla Ciebie?!

kajakAktywny wypoczynek nad wodą to hobby przyciągające coraz większą rzeszę osób. Sympatycy pływania kajakiem, łódką, czy jachtem, często po etapie korzystania z wypożyczonego sprzętu, pełni pasji decydują się na zakup własnych środków transportu wodnego. Często motywacją do zakupu własnej łódki, czy kajaka jest również zakup domu położonego nad jeziorem, stawem, czy rzeką. Jednak zakup małych jednostek pływających wiąże się nierozerwalnie z potrzebą ich wodowania. Elementem ułatwiającym wsiadanie i wysiadanie z łódek i kajaków oraz dającym możliwość ich cumowania są pomosty.

Zalety modułowych pomostów pływających

Chcąc wybudować pomost przy własnym domu musimy zdecydować się na wybór odpowiedniego typu pomostu dopasowanego do naszych potrzeb. Jednym z najbardziej popularnych typów pomostów, zyskujących coraz większą popularność, są pomosty pływające. Ich innowacyjność polega na tym, że nie są one, jak klasyczne pomosty stojące na zabitych palach, związane na stałe z dnem. Brak stałego związania z gruntem oraz modułowa konstrukcja pozwala na ich szybki montaż i demontaż. Pomosty pływające można w łatwy sposób rozebrać na zimę, unikając tym samym ryzyka ich uszkodzenia przez zamarzającą wodę jeziora, czy krę płynącą rzeką. Pomosty pływające z polietylenu posiadają również tę zaletę, że są niezwykle odporne na czynniki atmosferyczne. Dzięki dużej tolerancji na promienie słoneczne oraz działanie wody, nie wymagają impregnacji, jak całoroczne pomosty drewniane.

Typy pomostów pływających

Modułowe pomosty pływające występują w dwóch typach. Pierwszym z nich są pomosty niskoburtowe, zaprojektowane tak by ich wierzchnia powierzchnia nie unosiła się wysoko ponad lustro wody. Pomosty tego typu zostały wykonane w ten sposób, by ułatwić korzystanie z nich kajakarzom
i wioślarzom
. Niskie burty pływaków pomostu nie utrudniają wsiadania i wysiadania z kajaków i łódek oraz niwelują potrzebę wynoszenia ich na brzeg, w celu zacumowania. Innym rodzajem pomostów są pomosty wyskoburtowe. Wysokie burty pływaków zostały stworzone z myślą o większych jednostkach pływających, takich jak jachty i łodzie żaglowe. Pomosty tego typu znajdują zastosowanie jako pomosty cumownicze, ale również z powodzeniem mogą być wykorzystywane, jako pomosty rekreacyjne. Pomosty wysokoburtowe nie dyskwalifikują użytkowników kajaków i łódek z korzystania z nich. Tego typu pomosty mogą być wyposażone dodatkowo w różnego rodzaju elementy, takie jak barierki, czy drabinki ułatwiające wchodzenie i schodzenie z pomostu do łódki. Do pomostów pływających mogą zostać także doczepione specjalne najazdy, które ułatwią wodowanie kajaków i skuterów wodnych.

Źródło: Elplast – Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych