Profesjonalny plecak Reindeer 75

Reindeer 75 to uniwersalny plecak transportowy. Znakomicie sprawdza się zarówno na jednodniowym wypadzie, biwaku, czy rajdzie jak i na długim obozie wędrownym.

Komora

reindeer2Reindeer 75 jest plecakiem dwukomorowym. Podział na dwie komory pozwala na wygodne rozłożenie ładunku wewnątrz plecaka, tak aby dostęp do potrzebnych rzeczy zawsze był wygodny. Do głównej komory plecaka można dostać się na trzy sposoby: przez klapę, przez komin wewnętrzny oraz przez specjalny zamek znajdujący się na grzbiecie plecaka.

Dostęp przez klapę jest wygodny dzięki klamerkom umożliwiającym szybkie jej odpięcie, oraz dzięki kominowi zewnętrznemu który pozwala na łatwe wyregulowanie pojemności komory głównej plecaka. Jak widać na zdjęciu obok, wejście do komory jest ograniczone kominem posiadającym dwa ściągacze. Jeśli plecak jest wyładowany umiarkowanie, komora jest ściągnięta ściągaczem dolnym. Jeśli plecak jest mocno wypakowany, wówczas ściągamy jedynie ściągacz górny, a wypełniony komin powiększa pojemność plecaka.

Klapa Reindeer 75 nie jest wszyta na stałe, lecz jest zamocowana na trzech taśmach. Jeśli komin plecaka jest pełen, wówczas klapę można wysunąć i swobodnie go przykryć. Jeśli klapa nie jest potrzebna, można ją również całkowicie odpiąć od plecaka i – po dołączeniu taśm trocznych – użyć jako małego prostego plecaczka lub sakwy.

Dostęp do komory górnej jest również możliwy poprzez tak zwany komin wewnętrzny, oddzielający komorę górną od komory dolnej. Komin wewnętrzny jest ściągany sznurkiem, dzięki czemu można z łatwością go otworzyć. Na zdjęciu widoczne jest również jak wygodny jest dostęp do dolnej komory. Po otwarciu zamka, pokrywa komory otwiera się, odsłaniając cały ładunek.

Uniwersalność Reindeer 75

W odróżnieniu od większości innych plecaków dostępnych na rynku, Reindeer 75 jest zaopatrzony w czterocentymetrowe klamry, pozwalające na wygodne odpięcie i zapięcie klapy bez potrzeby zdejmowania rękawiczek.

Cechą plecaka która czyni go tak uniwersalnym, jest możliwość łatwego wyregulowania jego pojemności w zależności od potrzeb. Jest to możliwe dzięki dwóm komorom oddzielonym przegrodą oraz bocznym taśmom które umożliwiają łatwe zmniejszenie komory. Na zdjęciu obok widać plecak całkowicie wypełniony, wypełniony częściowo oraz z wypełnioną jedną komorą (kliknij na zdjęcie aby obejrzeć szczegóły).

reindeer 75Zauważ, że na obu zdjęciach jest przedstawiony jeden i ten sam egzemplarz plecaka. Maksymalnie wypełniony – razem z kominem i kieszeniami – ma przeszło 75 litrów pojemności. Jeśli opróżnić komin – plecak staje się wyraźnie mniejszy, jednak nadal ładunek wewnątrz jest nieruchomy – to dzięki możliwości ściągnięcia komory taśmami do odpowiedniej pojemności. Wreszcie – jeśli ładunek do przeniesienia jest jeszcze mniejszy – możemy opróżnić dolną komorę i ściągnąć ją mocno taśmami. Bryła plecaka jest wówczas mocno zbita – staje się on wówczas bardzo krępy. Jest to istotne nie tylko z czysto estetycznego punktu widzenia (zresztą to kwestia gustu czy to się podoba czy nie). Korzyść jaka płynie z takiej konstrukcji plecaka jest taka, że jest on lepiej wyważony i łatwiej jest z nim biegać czy chodzić, co odczuwa się zwłaszcza w trudnym terenie.

Kieszenie

Bardzo użyteczną rzeczą w każdym plecaku są zewnętrzne kieszenie. Pozwalają one na przenoszenie i łatwy dostęp do podręcznych przedmiotów takich jak czapka, szalik, rękawiczki, mała latarka czy niewielka lornetka. Plecak został zaopatrzony w dwie wygodne kieszenie boczne. Kieszenie zostały skonstruowane w sposób który nie przeszkadza w troczeniu ekwipunku z boku plecaka. Kieszenie, kiedy są puste pozostają całkowicie płaskie. Kiedy zostaną wypełnione – stają się wypukłe, ale nadal nie przeszkadzają w troczeniu sprzętu.

Zamki kieszeni bocznych znajdują się od strony pleców, dzięki czemu łatwo można się do nich dostać po zdjęciu plecaka.

System nośny

System nośny jest najważniejszą i najbardziej skomplikowaną częścią nowoczesnego plecaka. Od jego konstrukcji zależy ergonomia całego plecaka, od jego bezawaryjności zależy bezpieczeństwo użytkowania.

Reindeer 75 jest wyposażony w nowoczesny system nośny FAS Plus Ergonomic. Jest to system lekki, prosty i niezawodny, a jednocześnie spełnia wszystkie stawiane przed nim wymogi. Stelaż wewnętrzny oraz specjalnie skonstruowany pas biodrowy pozwalają na przeniesienie dużej części ciężaru plecaka na biodra, odciążając tym samym kręgosłup i ramiona. Ergonomicznie ukształtowane szelki nie uwierają i nie krępują ruchów. System regulacji jest prosty a jednocześnie bardzo niezawodny. Plecak można łatwo wyregulować odpowiednio do wzrostu. Specjalne ukształtowanie stelaża oraz sposób mocowania pasa biodrowego i szelek, pozwalają na takie ułożenie plecaka, aby pozostała przestrzeń wystarczająca do tego by plecy mogły swobodnie oddychać.