Co zobaczyć na Cyprze ?

Loty na Cypr są coraz tańsze, ale pozostaje pytanie co robić na tej małej wyspie ? Oto nasze wskazówki.

Ayia Napa

cypr - co zobaczyćAyia Napa to najpiękniejsze na wyspie plaże z krystalicznie czystą wodą, które przyciągają tu miłośników słońca, wody i nocnego życia, w czasie sezonu letniego. Ta niewielka miejscowość wakacyjna jeszcze do niedawna była jedynie małą wioską rybacką, z której przerodziła się w jeden z najpopularniejszych kurortów. Pełno tu restauracji serwujących owoce morza, tawern, nocnych klubów i dyskotek. Szczególnie polecany dla osób młodych, oferuje doskonałe rejony dla nurków.

Larnaka

Larnaka położona na południowym wybrzeżu, była niegdyś największym portem morskim, teraz rozwinęła się jako ośrodek turystyczny dzięki największemu portowi lotniczemu na Cyprze. Nowa przystań dla dwustu jachtów i wiele nowych, komfortowych hoteli uczyniły z miasta nowoczesny kurort. Otoczoną palmami promenada jest doskonałym miejscem na wieczorne spacery. To młode miasto, posiada bardzo bogate zaplecze kulturalne. Jako starożytne „Kition” Larnaka wychowała założyciela szkoły stoickiej – Zenona z Kition, stała się również nowym domem dla św. Łazarza. Warto odwiedzić kościół św. Łazarza na starym mieście, twierdzę średniowieczną, która niegdyś broniła dostępu do portu, Meczet Hala Sultan Tekke położony przy samym słonym jeziorze, nad które co roku w zimie przylatują stada różowych flamingów. Ciekawe są również okolice miasta, gdzie znajdą Państwo kościół Panayia Angeloktisi z przepięknymi mozaikami oraz park wielbłądów, po którym można odbyć niezapomnianą przejażdżkę. Najpopularniejszym świętem jest tutaj festiwal Kataklysmos, odbywający się 7 tygodni po Wielkanocy.

Limassol

Limassol jest drugim co do wielkości miastem Cypru z liczbą mieszkańców szacowaną na 150 000 i również dużym ośrodkiem wypoczynkowym, zwanym często miastem zabawy i rozrywki. Odbywają się tutaj liczne festiwale, takie jak np. marcowy karnawał, majowe święto kwiatów,czy słynny festiwal wina pod koniec sierpnia. Tutejsze winogrona są tak dobre, że Marek Antoniusz obdarował nimi Kleopatrę i dodał do nich całą wyspę. Pomimo, że Limassol jest stosunkowo młodym miastem, znaleźć tu można również wiele ciekawych zabytków, takich jak starożytne miasto Amathus oraz średniowieczne zabudowania starego miasta. W centrum Limassol znajduje się XII wieczny zamek, w którym król Ryszard Lwie Serce poślubił księżniczkę Berengarię z Nawarry i koronował ją na królową Anglii. Uroczy trakt pieszy „Anexartisias Street” prowadzi do centrum handlowego, gdzie mieści się wiele sklepów, restauracji, kawiarni oraz typowy bazar śródziemnomorski ze świeżymi owocami, warzywami, rybami i bogatym wyborem przypraw. Położone właściwie w samym centrum południowego wybrzeża wyspy Limassol jest doskonałą bazą wypadową na wycieczki, które gorąco Państwu polecamy. W pobliżu można zobaczyć teatr rzymski, świątynię Appolina w Curium oraz zamek w Kolossi, który jest dawną siedzibą Templariuszy, gdzie po raz pierwszy wytworzono słynne słodkie wino z rodzynek – „Commandarię”.

Episkopi

Episkopi – to wioska licząca sobie ponad 4 tys. Mieszkańców, malowniczo położona około 15 km od Limassol. Wspaniała plaża i zabytki odległego o 2 km starożytnego Curium oraz pobliskie pasmo Gór Troodos z licznymi klasztorami i unikalną przyrodą, to doskonała baza wypadowa na cały Cypr oraz oaza dla spragnionych spokoju.
Dla szukających kontaktu z przebogatą historią i kulturą Cypru nie ma nic lepszego jak agroturystyka. Eleganckie, malownicze domki z ciepłą, rodzinną atmosferą, smaczna kuchnia cypryjska oferowana przez mieszkańców Episkopi z pewnością zaspokoją Wasze oczekiwania.

Pissouri

Pissouri to pełna uroku miejscowość turystyczna znajdująca się ok. 30 km od Limassol. Przyciąga swoim położeniem między górami i zarazem nad samym morzem. Zimą porośnięte trawą wzgórza zachęcają do spacerów, latem cień drzew daje odpocząć od upału i słońca. Miejscowość ta jest doskonałym miejscem wypoczynku miłośników gry w golfa i sportów wodnych.

Pafos

Pafos jako starożytna stolica Cypru, położona w południowo zachodniej części wyspy, jest jednym z najciekawszych miast. Osnute tajemnicami do dzisiaj nieodkrytych miejsc, bogate w liczne legendy opowiadane z pokolenia na pokolenie zostało wpisane na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Wielkim osiągnięciem tego rejonu jest doskonałe połączenie starożytności tak obecnej na każdym kroku, z dniem dzisiejszym i nowymi rozwiązaniami urbanizacyjnymi. To właśnie w tym rejonie bogini piękna i miłości – Afrodyta wyłoniła się z piany morskiej. Co roku miasto organizuje festiwal operowy pod imieniem swojej patronki, będący jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na wyspie. Rejon wykopalisk archeologicznych z Domem Dionizosa, Groby Królewskie, stary port z zamkiem oraz kościół Ayia Kyriaki koło pręgierza św. Pawła, to tylko skromna część obiektów, jakie można zobaczyć w Pafos. Od 1983 roku posiada ono również międzynarodowy port lotniczy.

Polis

Miejscowość położona w jednej z najpiękniejszych okolic Cypru. Znajduje się w pobliżu romantycznych miejsc, w których to bogini miłości i piękna Afrodyta spotykała się ze swoim ukochanym Adonisem. Miejscowość jest zlokalizowana w niewielkiej odległości od Pólwyspu Akamas, na którym znajdują się słynne „Kąpieliska Afrodyty”. Akamas jest miejscem przygotowanym na park narodowy i chronionym za względu na jego niecodzienną, naturalną urodę. Polis, bogato obdarowane przez przyrodę, łączy z sobą jej trzy najważniejsze elementy: góry, nizinę i morze. Morze jest czyste i ciepłe, zaś wybrzeże stanowią rozległe, piaszczyste plaże. Klimat jest łagodny i zdrowy z ciepłymi zimami i orzeźwiającymi letnimi nocami. Okolica jest szczególnie interesująca dla osób, które pragną czynnie spędzać czas podczas wakacji, jest godna polecenia zarówno tym, którzy pragną samotności i psychicznego wypoczynku, jak i tym, którzy szukają odprężenia i zabawy. Ci, którzy chcą uciec od codziennych, męczących obowiązków i przyzwyczajeń, również znajdą tam wspaniałe miejsca do wypoczynku w pięknym, naturalnym środowisku. Życie w Polis toczy się własnym rytmem, bez żadnych problemów związanych ze współczesnością.

Latchi

Urocza miejscowość charakteryzująca się naturalnym pięknem i specyficznym mikroklimatem. W Latchi znajduje się niewielki romantyczny port, z którego można wybrać się na krótki rejs wzdłuż Półwyspu Akamas. Miejscowość ze słynnymi Łaźniami Afrodyty, w których to bogini zażywała kąpiele ze swoim ukochanym Adonisem. Doskonałe miejsce dla wszystkich szukających ciszy i spokojnego wypoczynku oraz dla osób lubiących piesze wędrówki.

Góry Troodos

GÓRY TROODOS – ciągną się w środkowej części wyspy z najwyższym szczytem Olimp 1952 m n.p.m. Jeśli uwzględnić wszystkie tereny leżące powyżej 300 m n.p.m. Góry Troodos pokrywają ponad jedną trzecią powierzchni wyspy. Góry słyną z doskonałej wody, winnic i sadów owocowych. Latem górskie lasy dają wytchnienie turystom podczas pieszych wędrówek czy przejażdzek rowerowych. Zimą Olipu ze swoimi wyciągami zaprasza wszystkich amatorów sportów zimowych.

Nikozja

Nikozja to ostatnia podzielona stolica świata, z liczbą około 200 000 mieszkańców. Co zobaczyć w stolicy Cypru ?
Kolorytu temu miastu nadają zabytki z przeszłości, weneckie mury obronne w kształcie serc, budowle z czasów Luzinianów, kościoły oraz muzeum archeologiczne z bogatymi zbiorami sięgającymi swym wiekiem nawet do epoki Neolitu. Zielona linia, fizycznie dzieląca miasto na część grecką i turecka jest symbolem nierządu oraz miejscem zadumy i refleksji. Ledra Street – główna ulica handlowa, jest idealnym miejscem na dokonanie zakupów.