Malediwy

malediwyMiłośnicy nurkowania oraz relaksu na białym piasku będą czuli się jak w raju na Malediwach, przepięknym archipelagu –państwie 1190 wysp położonych na błękitnych i przezroczystych wodach w północnej części oceanu Indyjskiego, w Azji południowej. Atole utworzone w dużym stopniu z raf koralowych dostarczają niesamowitych widoków i zachwycają wyjątkowością. Az serce pęka na myśl, że podwyższenie poziomu wody, na skutek efektu cieplarnianego, wyłącznie o 1m może powodować zalanie 80% powierzchni Malediwów. Archipelag położony jest w strefie klimatu równikowego, bardzo wilgotnego ze średnią sumą opadów rocznych od 1500 do 2000 mm i średnią temperaturą roczną wynoszącą +27 stopni Celsjusza.

Raj dla aktywnych

Białe plaże z miękkim pisakiem ocienione palmami kokosowymi, cieszące oczy błękitne laguny oraz nienaganna, rozpieszczająca gości obsługa hotelowa przyciąga rocznie rzesze turystów, głównie z Europy. W okresie szczytu turystycznego na wyspach robi się naprawdę ciasno. Turystyka nie jest głównym źródłem dochodu tego uroczego kraju i jego wszystkich mieszkańców. Głównym zajęciem ludności na Malediwach jest rybołówstwo oraz przetwórstwo rybne. Eksport tuńczyka, małży i korali stanowi ponad połowę dochodów , jakie przynosi handel zagraniczny. Rolnictwo w bardzo dużym stopniu skupia się na uprawie bananów, melonów, drzewa chlebowego, palmy kokosowej oraz papai. Najsłabiej prosperujący występujący tutaj przemysł lekki tekstylny z produkcją lin, mat i łodzi z włókna kokosowego.

Będąc na Malediwach koniecznie należy się udać na nurkowanie po rafach koralowych. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, bo w głębinach czają się drapieżne ryby, które posiadają gruczoły jadowe płetwach grzbietowych. Malediwy to przepiękne miejsce, godne polecenia każdemu.

Malediwy z Niemiec – najtaniej

Najtaniej na Malediwy dostać się samolotem z Niemiec. Lot z Frankfurtu na  Malediwy trwa około 10 godzin. Nieco krócej trwają bezpośrednie loty z Berlina.
Najtaniej jest w porze monsunowej, która trwa od kwietnia do września Trzeba się jednak liczyć z tym, że słonecznej pogody może być niewiele.  Kto zaś do szczęścia potrzebuje tylo  wiatru, polecam wybrać się na Malediwy w okresie monsunu południowo-zachodniego, ponieważ wieje wtedy mocna bryza.