Egipskie zwyczaje

Egipt – zwyczaje

egiptEgipcjanie są pogodnymi i uczynnymi ludźmi przyjaźnie nastawionymi do turystów, jednakże za wszelkie wyświadczone przez nich przysługi można usłyszeć słowo „bakszysz”. Bakszysz jest rodzajem napiwku, a obyczaj jego dawania jest związany z religią islamu, nakazującą dzielenie się majątkiem z biednymi.
Wraz z rozwojem turystyki zwyczaj ten został jednak tak rozpowszechniony, że dla niektórych jest on jedynym źródłem utrzymania. Większość Egipcjan to muzułmanie. Muzułmanie nie jedzą wieprzowiny i nie piją alkoholu. Modlą się pięć razy dziennie nawoływani przez muezina. W okresie postu (ramadanu) muzułmanin nie je i nie pije od wschodu do zachodu słońca.
Podstawą egipskiego społeczeństwa jest rodzina. Związek małżeński i posiadanie dzieci jest priorytetem każdego obywatela. Realizacja tych planów nie jest jednak łatwa, gdyż wymaga się by pan młody zapewnił rodzinie mieszkanie, a ubóstwo w Egipcie jest czymś powszechnym. Jednym z ulubionych zajęć mężczyzn egipskich jest przesiadywanie w kawiarniach paląc wodne fajki lub oglądając telewizje.

Święta państwowe przypadają na następujące dni:
1 stycznia     Nowy Rok
22 lutego     Dzień Jedności
18 kwietnia     Dzień Zwycięstwa
25 kwietnia     Dzień Wyzwolenia Synaju
1 maja     Święto Pracy
23 lipca     Dzień Rewolucji
6 października     Dzień Sił Zbrojnych
24 października     Dzień Suezu
23 grudnia     Dzień Zwycięstwa

Święta religijne są świętami ruchomymi. Najważniejsze z nich to: Mały Bajram, Ramadan, Święto Ofiary (Duży Bajram).

Dobre rady dla podróżujących

 • Wiza Egipska – Wybierając się do Egiptu należy pamiętać, że między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Na lotnisku w Egipcie należy wykupić znaczki opłaty skarbowej za 15 USD. Na ich podstawie urzędnik celny wbija wizę do paszportu. Paszport musi być ważny 6 miesięcy po zakończeniu pobytu w Egipcie.
 • W meczetach (większość z nich jest dostępna dla turystów) kobiety powinny mieć na sobie ubranie zakrywające ramiona, nogi, plecy i dekolt, a mężczyźni długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie lub założyć ochraniacze na buty.
 • Opalanie się topless jest dopuszczalne tylko na plażach hotelowych.
 • Przed wejściem do taksówki, busa, czy wynajęciem wielbłąda najpierw należy uzgodnić cenę.
 • Jeśli planujesz wyjście z hotelu na dłużej (np. wycieczkę) radzimy zgłosić ten fakt w recepcji i zostawić nr telefonu komórkowego.
 • W większości hoteli zabronione jest wnoszenie z zewnątrz napojów czy jedzenia. Lepiej zrobić to mniej oficjalnie – np. w plecaku.
 • Zwyczaje nakazują przed zrobieniem zdjęcia tubylcowi zapytć najpierw o zgodę.
 • Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji dostojników państwowych, mostów i portów.
 • Polecamy zabranie ze sobą z kraju kilku banknotów jednodolarowych – dzięki temu będziemy mieli możliwość dania bakszyszu, czyli napiwku, ludziom obsługującym nas na lotnisku czy przy zakwaterowaniu w hotelu.
 • Należy unikać kąpania się w jeziorach i kanałach.
 • W Egipcie nie obowiązują żadne zasady ruchu drogowego, dlatego zalecamy szczególna ostrożność przy przechodzeniu przez ulicę.