Dania – Królestwo Danii (Kongeriget Danmark) – to najmniejsze państwo w Europie, położone w Skandynawii, pomiędzy Morzem Północnym a Morzem Bałtyckim. W jej skład wchodzą też największa wyspa świata – Grenlandia i Wyspy Owcze, które zachowały swoją odrębną autonomię. Blisko 70% powierzchni Danii przypada na Półwysep Jutlandzki (Jutlandię, Jylland). Natomiast pozostała część kraju leży na ponad 440 wyspach różnej wielkości, położonych w zachodniej części Morza Bałtyckiego, z czego zamieszkałych jest blisko 80. Największe i najważniejsze wyspy to Zelandia (Sjælland, na której wschodnim wybrzeżu znajduje się stolica Danii – Kopenhaga / København), Fionia (Fyn), Amager, Lolland, Falster oraz najbliżej położona Polski – wyspa Bornholm, którą przy dobrej pogodzie można dostrzec z latarni w Świnoujściu.
Położenie
Dania leży na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków komunikacyjnych prowadzących z Morza Bałtyckiego na Morze Północne i ze środkowej Europy na Półwysep Skandynawski. Choć ze ściśle geograficznego punktu widzenia termin Skandynawia odnosi się do krajów położonych na Półwyspie Skandynawskim (tj. Szwecji i Norwegii), pojęcie to tradycyjnie rozciąga się również na Danię, ponieważ te trzy kraje powiązane są więzami historycznymi i kulturowymi. Dania od południa graniczy drogą lądowa i morską z Niemcami, zaś na wschód i północny-wschód – morzem ze Szwecją. Od północnego-zachodu Dania oddzielona jest cieśniną Skagerrak od Norwegii.
Charakterystyka
Dania to kraj niemal idealny – państwo prawa, porządku i dobrobytu, w którym żyje się wygodnie, długo i szczęśliwie. Rozległe, piaszczyste plaże nad wybrzeżem Bałtyku, przepiękna przyroda z malowniczymi i łagodnymi wzgórzami, liczne zatoki, fiordy i polodowcowe jeziora a także czyste powietrze i wrodzona dbałość o środowisko mieszkańców pełnych kultury, nadają temu wyspiarskiemu krajowi niepowtarzalny, bardzo subtelny charakter. Dla wielu z nas, nieświadoma miłość do Danii rozpoczęła się już w dzieciństwie, początkowo dzięki baśniom Hansa Christiana Andersena, klockom Lego i przepysznym słodyczom.
Wielu z nas kojarzy Danię z również Wikingami, dla których Dania to historyczna ojczyzna. Wikingowie – skandynawscy wojownicy, już od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym bądź osadniczym. Podróżowali daleko poza Skandynawię w celach handlowych, oferując mieszkańcom innych krain: drewno, żelazo (niezbędne do wyrabiania narzędzi i broni), skóry fok i wielorybów, futra zwierząt, kły i kości morsów. Swoje dobra wikingowie wymieniali na miejscowe towary, głownie złoto, srebro, ceramikę, jedwabie, odzież, pszenicę, wino, sól i przyprawy. Żeglując przez Bałtyk i dalej rzekami docierali także do Polski. Najczęściej do Wolina, gdzie po dzień dzisiejszy odbywa się jedna z największych imprez kultury wikingów – słynny Festiwal Wikingów Wolin-Jómsborg.